A grafológia görög eredetű szó: grafo (írás), valamint a logosz (tudomány) szavak összetételéből keletkezett. Jelentése: írással foglalkozó tudomány.
„A betű mutatja a lelket, aki betűkkel ír, az valósággal benyomja ezekbe lelkének képét, mi tehát az írás által megismerhetjük az írónak a lelkét.”
A grafológia elnevezést a francia Jean Hippolyte Michon abbé (1806-
„Mi az írás a grafológia szempontjából? Papírra rögzített kifejező mozgás éppúgy, mint az arcmimika vagy a gesztikuláció, csak ezeknél bonyolultabb. A kifejező mozgásokat befolyásolják az érzelmek, hangulatok, a vérmérséklet, az önuralom, a térfoglaló énkitágítás, a nyugtalanság és még sok minden, vagyis az ember személyisége” (Csötörtök Csaba).
Mi az írás a grafológia szempontjából?
A grafológus szótárában nem szerepel a „szép” vagy „csúnya” írás fogalma. Egyszerűen csak írás van. A grafológus nem esztétikai, érzelmi élményt keres a kézírásban, hanem azt, hogy az adott írás milyen mértékben és módon tér el a tanult írásmintától.
Szép írás – csúnya írás
Mgr. Otília Horňáková | Mobil : 0918 373871 | Email: hornakotilia@gmail.com
(Phalerensi Demetrius, athéni szónok, Kr. e. 4. sz.)
A grafológia nem más, mint íráselemzés. A grafológiai vizsgálat elsődleges célja az ember személyiségének kézírásból való megismerése.
Grafológia -
A grafológia a személyiség feltárását célzó tudomány, mely egy speciális úton, a kézírás vizsgálatán keresztül jut el céljához.
A grafológia az írásnak az iskolai normától, az általános szabványtól való eltérését vizsgálja elsősorban. Minél inkább közelít valakinek az írása a normához, személyisége annál átlagosabb, és minél nagyobb fokban tér el a normától, annál egyénibb. Következésképpen, a normaírás sablonszerű követése az egyén sablonosságára enged következtetni.
A kézíráselemzés a legegyszerűbb, legtárgyilagosabb és legdiszkrétebb személyiségvizsgáló eljárás, hiszen a grafológus akkor is jellemzi az embert, ha soha nem látta.
A kézírás nagyon értékes információkat hordozhat számunkra. Megtudhatjuk, hogy milyen mentális képességekkel rendelkezik a vizsgált személy. Tájékozódhatunk a duktor (kézíró):
• érdeklődési köréről
• fizikai és pszichés energiáiról
• érzelmi és intim életéről
Az írás az emberiség legnagyobb találmánya.
Az írás mozdulatainak kiindulópontja az agy, következésképpen az írás agymunka. Amikor egy betűt leírunk, egy írásmozdulatot rögzítünk, annak szándéka és szemléletes képe megjelenik az agyban, amely mozgató idegrendszerével közvetíti a mozdulatot a kézhez, amely csak eszköz az írás lelki tevékenységének szolgálatában. A kéz csak ismétli, papíron rögzíti az írás lelki képét, amely az agyvelőben él. Az írás tehát az énünket kifejező mozdulatok sora. Következésképpen, ahogy nincs két egyforma ujjlenyomat, úgy nincs két egyforma írás sem.
Az írás a beszélt nyelv szimbóluma, nyelvileg kifejezett gondolatok maradandó rögzítésére szolgáló, emberi közösségek által elfogadott egyezményes grafikai jelek rendszere, melynek segítségével a beszéd látási ingerek útján felfogható, és bármikor reprodukálhtó.
Az írás a nyelv segítségével kifejezett gondolatok rögzítésére szolgáló, egyezményes grafikai jelek rendszere.
Az írás a pszichikum által irányított mozgás, amely az írófelületen formaként, betűként jelenik meg.
Minden közlésre szánt, írásként értékelhető, természetes körülmények között készült írásművet a grafológia tárgyaként értékelünk.
• emberekhez való hozzáállásairól
• megbízhatóságáról is
A szép írás illemtudást, rendszeretetet, formaérzéket jelent. De ugyanakkor a szépen alakított formák mögött szürkeség, közömbösség is húzódhat.
A köznyelvben csúnya jelzővel illetett írás szembetűnőbb, változatosabb, amely általában az esztétikai érzék hiányára, rendetlenségre, nyugtalanságra utal, de előnyös személyiségvonásokat, tulajdonságokat is rejt magában, melyek a kézíró természetességére, önállóságára, önmegvalósítási képességére hívják fel a grafológus figyelmét.
Amire nem képes a grafológia
Nem képes megállapítani az író személy biológiai korát -
Nem képes megállapítani a biológiai nemet -
Nem képes megállapítani a szakképesítést -
Nem képes megállapítani az etnikai vagy nemzetiségbeli hovatartozást.
Nem képes olvasni a jövőből, nem tud jósolni. Az íráskép csak az adott állapotot
mutatja, a személyiség állandóan változik, ezért ajövőt nem lehet belőle kiolvasni.
Változhat az író társadalmi környezete, érettsége, az értékrendje, ezért lehetetlen
arra következtetni, hogy öt-
1.
2.
3.
4.
5.
Amit garantáltan tud a grafológia
Segít megérteni saját magunkat. Segít életünk megváltoztatásában -
Segít megérteni másokat -
Segíti a karrierépítést -
Önmaga a grafológia is siker -
1.
2.
3.
4.
Mi kell az analízishez?
Mindenekelőtt, kézírás. Ez nyilvánvaló, távolról sem kézenfekvő azonban, hogy az
íráselemzés szempontjából mi tekinthető kézírásnak. Van aki szerint már egy-
Az írásminta iránt elvárt követelmények
A vizsgált személynek A/4-
A grafológia képes meghatározni az író személyiségjegyeit, de ugyanakkor azt nem
tudja megállapítani, hogy az illető férfi-
1. Párkapcsolati grafológia
A grafológiának gyakorlati jelentősége lehet a párválasztás, illetve a házassági tanácsadás területén. A tanácsadás tulajdonképpeni célja, hogy a házasulandó feleket mélyebb önismerethez segítve érettebb döntésre tegye alkalmassá. De nem csupán a házasságkötés a lényege a jól sikerült házasságnak, hanem fontos annak egyetértésben és összhangban tartása a házasság egész tartama alatt.
A grafológus hozzásegítheti mindkét felet önmaga jobb megismeréséhez, esetleges hibáinak, negatívumainak felszínre hozatalához.
A grafológus vizsgálja a személyiség érettégét: hogy képes-
Meg kell nézni a partnerek hangulati beállítottságát, indulati állapotuk kezelésének
képességét, agressziós szintjét, kompromisszumkészségüket, toleranciájukat. Az érzelmek
intenzitása és stabilitása, a megbízhatóság-
Mindezeket figyelembe véve a grafológus összehasonlító elemzéssel rámutathat a partnerkapcsolat erős és gyenge pontjaira, segíthet abban, hogy hogyan kellene kivédeni az érzelmi kudarcokat, a csalódásokat, hogy ezek ne vezessenek elhidegüléshez, a szakításhoz, esetleg a váláshoz. A grafológus a kapcsolat kimenetelét ugyan nem tudja megmondani, de az összeillőségről valós képet tud alkotni, ez pedig alapvetően befolyásolja a kapcsolat jövőjét.
A grafológia alkalmazási területei
2. Személyügyi grafológia
Pályaorientáció, pályaalkalmasság, pályakorrekció a fiataloknál, munkaalkalmasság,
vezető-
A grafológia mint tudomány lehetővé teszi a személyüggyel foglalkozó szakemberek
részére az egy-
Az állás meghirdetésekor meghatározzák, hogy milyen adottságokkal és képességekkel rendelkező munkatársat keresnek. A grafológus feladata, hogy megállapítsa a jelentkező személyiségvonásairól a követelményrendszernek való megfelelés mértékét. A munkához való hozzáállásnál mindenképpen meg kell vizsgálni az önállóság mértékét, illetve azt, hogy mennyire szorul mások irányítására a kézírás tulajdonosa. Fontos a szorgalom és a kitartás, a pontosság, a precizitás, az alkalmazkodás és a megbízhatóság, hiszen csak ezek megléte esetén lehet számítani a „legjobb teljesítés kötelességének” meglétére. Továbbá a pályaválasztás során fontos szerepe van az energiaszintnek és az energiagazdálkodásnak.
Az írás sohasem árulja el, hogy ki mivel foglalkozik, csak azt, hogy mire hajlamos. Sok szép írás írója soha életében nem produkált műalkotásokat, viszont lehetnek művészlelkek, műélvezők.
A munkatárs kiválasztásában a véleményhozás, az ítélkezés, a végső döntés kizárólag a megbízó feladata.
3. Pedagógiai grafológia
A személyiség megfelelő fejlődésének vizsgálata, tanulási-
A grafológia alkalmazható az oktató-
Az írásból kimutatható a beállítottság –humán, illetve reál, a gondolkodás minősége, a motivációs bázis, az érdeklődési kör, a kreativitás, amelyeknek döntő szerepük lehet a továbbtanulás folyamán.
4. Klinikai (pato)grafológia
A pszichés és szomatikus betegségek feltárása a célja, de vizsgálhatja a gyógykezelés (pl. gyógyszer) hatását is, olyan speciális alkalmazási terület, aminek műveléséhez az anatómiai, élettani és pszichológiai ismereteken kívül speciális tapasztalatok is szükségesek
5. Kriminalisztikai grafológia
A kriminalisztika is nagyon hatékonyan használja az íráselemzés törvényszerűségeit. A bűntény jellegéből kiindulva a gyanúsítottak körét leszűkítheti azzal, hogy megvilágítja, kinek a személyiségével nem fér össze az elkövetett tett. Ugyanakkor ráterelheti a gyanút az igazi tettesre.
Az igazságszolgáltatásban alkalmazott grafológiai ág, a személy megismerése, a hazugságvizsgálat, kézeredet vizsgálat, valamint az íráskörülmények felderítése a feladata, segíti a bűncselekmények feltárását. Igazságügyi szakértők jogosultak ennek az ágnak a művelésére.
A jelenlegi jogszabályokat tekintve a rendőrség, később pedig a bíróság is elfogadja a kézírás alapján készült személyiségmeghatározást. Bizonyíték erejűnek tekinti az írásegyeztetést, valamint az emberek érzelmeit tekintve a kényszer vagy fenyegetés alatt íródott szerződést.
Az aláírás elegendő egy átfogó grafológiai elemzéshez?
Természetesen nem, de megragadó élmény látni, hogyan titkolják bele aláírásukba az emberek szakmai hovatartozásukat, vagy legbelsőbb érzéseiket. Mivel az aláírásunkban sokkal erőteljesebben érvényesül az a törekvésünk, hogy környezetünk olyannak lásson, amilyennek szeretnénk.
Az aláírás és az összefüggő szöveg összetartoznak, egységet képeznek -
Ha egy aláírás olyannyira eltér a normától, hogy semmiképpen sem lehetne valamilyen szövegírásba illeszteni, akkor a duktorral szemben a legnagyobb elővigyázatossággal kell eljárnunk, mivel alapos a gyanú, hogy szerepjátszásról van szó.
A grafológia etikája
Mindenki, aki hivatásszerűen foglalkozik emberekkel, rendelkeznie kell etikai alapismeretekkel.
A pedagógusok, pszichológusok, pszichiáterek foglalkozása elképzelhetetlen az emberekkel
való helyes bánásmód ismerete nélkül. Mivel az írás rejtett hibákat, titkolt fogyatékosságokat,
elítélendő tulajdonságokat is feltár -
• kiskorú személy írásának elemzését a törvényes képviselő kérheti,
• tanár, nevelő stb. csak a szülő beleegyezésével,
• meghalt személy emlékének megsértése miatt bírósághoz fordulhat a hozzátartozó,
• kizárt a harmadik személy által kért analízis
A grafológia etikájának alappillére az értékelés nélküli jellemzés. Ez annyit jelent,
hogy a grafológus nem dicsér és nem ítél el senkit sem, csupán megállapít, leír egy
jellemet. Ebből következik, hogy az elemzésben nem jó, vagy rossz tulajdonságokat
közlünk, hanem csak tulajdonságokat. Igen fontos az a mód, ahogyan a tulajdonságokat
közöljük. Itt a legfontosabb a tapintat. Ne használjunk sértő kifejezéseket: pl.
hazug, alattomos, csúszó-